Güvenlik politakamız

Hesap Güvenliği
Zorunlu ve tercihen seçmeli güvenlik önlemleri ile hesabınızı en iyi şekilde korur.
Dijital Para Güvenliği
Dijital Paraların %95'i soğuk cüzdanlarda tutulur. Cüzdanlar çok imzalı (Multi Signature) cüzdanlardır.
Sistem Güvenliği
Güvenlik ekibi, en iyi performansa ve özel yazılıma sahip sunucularını düzenli olarak kontrol eder

Dpara olarak kullanıcı bilgilerinin gizliliği ve ödeme işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi en büyük önceliğimizdir. Güvenlik ekibimiz, uçtan uca güvenlik önlemlerini sürekli olarak iyileştirmekte ve altyapımızı “saldırılara karşı” en iyi şekilde korumak adına yoğun bir şekilde çalışmaktadırlar.

Hesap Güvenliği

Aşağıda anlatılan güvenlik önlemlerinin bazıları Dpara'nın varsayılan (zorunlu) güvenlik ayarlarıdır, diğerleri ise ihtiyacınız doğrultusunda etkinleştirebileceğiniz güvenlik seçenekleridir. Hesabınızın güvenlik durumunu kontrol etmek ve önerileri görmek için lütfen giriş yaparak dpara.com/guvenlik adresini ziyaret edin.

SMS doğrulama

Üyelik oluşturma aşamasında zorunlu tutulan bir güvenlik önlemidir. Şifreniz ile giriş yaptıktan sonra cep telefonunuza gönderilecek olan 6 haneli özel kod ile hesap sahibi olduğunuzu onaylamanız gerekecektir. İki faktörlü kimlik doğrulama aracı olarak tercih edilebilir.

Google iki aşamalı güvenlik (2FA)

Hesabınızı ekstra güvenlik katmanları ile daha iyi bir şekilde koruyabilirsiniz. Şifreniz ile giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkacak olan iki faktörlü kimlik doğrulama alanı için akıllı telefonunuzda yüklü olan “Google Authenticator” uygulaması her 20 saniyede bir 6 haneli özel bir kod üretecek olup bu kodu girerek erişim sağlayabileceksiniz.

24 Saatlik Hesap Kilidi

Dpara hesabınızın şifresini değiştirdiğiniz zaman para çekme özelliğiniz güvenlik nedeniyle 24 saat süreyle geçici olarak devre dışı bırakılır ve hesabınızı olası para çalınma işlemlerinden korur.

Güvenlik resimleri

Dpara hesabınızı oluştururken sistem size çeşitli resimler sunarak bunların arasından birini seçmenizi ister ve seçtiğiniz resim sizin “güvenlik resminiz” olur. Bu uygulamanın amacı doğru siteye erişim sağladığınızdan emin olmanız içindir. Güvenlik resminizin belirlediğinizden farklı olduğunu düşünüyorsanız tarayıcınızın adres çubuğunda yazan site adresinin ile aynı olduğundan emin olun emin olunuz. Aksi bir durumla karşılaşırsanız lütfen destek.dpara.com üzerinden bizimle iletişime geçiniz.

Detaylı güvenlik önlemleri

  1. Hesap içerisinde yaptığınız tüm işlemlerde Dpara IP adreslerini, Site'ye erişim sağladıkları cihazların modellerini, işletim sistemlerini ve tarayıcı bilgilerini tespit etmekte ve kayıt altına almaktadır. Kullanıcı kendi üyeliğini her nam ve ad altında olursa olsun başkasına kullandıramaz. Bu kayıtlar, işlem yapan kullanıcının Dpara hesap sahibi ile aynı olup olmadığı sistem tarafından analiz edilir.
  2. Akıllı güvenlik sistemi; hesabınıza izinsiz erişimleri engelleyebilmek için farklı IP adresinden yapılan erişimleri tespit eder ve size bildirir.

  3. Hesabınız için özel olarak bir IP adresi belirleyebilir ve bu belirlediğiniz IP adresinden farklı bir yerden giriş yapıldığında erişim engellenir.

  4. E-posta bildirimleri; oturum açma bilgisi mail olarak size bildirilir. Bu sayede hesabınıza izinsiz bir giriş olduğunda hızlıca fark edebilir ve gönderilen e-posta içerisinde yer alan “geçici olarak hesabımı dondur” butonu ile hızlı bir şekilde koruma altına alabilirsiniz.

Para çekme güvenliği

Paranızın dışarı aktarılması esnasında güvenlik nedeyiyle zorunlu olarak bazı aşamalar vardır ve kesinlikle hesap sahibi dışında kimse bu güvenlik aşamalarını geçemez ve para transferini yapamaz.

  1. Paranızı çekebilmek için güvenlik sebebi ile zorunlu tutulan bazı aşamalar vardır. Bu güvenlik aşamalarını hesap sahibi dışında bir kimse geçemez ve para transferini gerçekleştiremez.
  2. Para çekme talebi için sizden 2 aşamalı güvenlik önlemlerini geçmeniz istenir ve e-posta ile bu konuda bilgilendirilirsiniz.

  3. Güvenlik sistemi, IP adresinize ve daha önceki işlem geçmişinize göre para çekme işlemlerini izler ve olağan dışı görünen para çekme işlemlerini güvenlik sebebiyle manuel olarak müdahale etmesi için yönetim onayına gönderir.

Dijital Paraların Güvenliği

Dpara hesaplarınızda bulunan dijital paraların en az %95'i özel olarak yönetilen çevrim dışı cüzdanlarda saklanır. Bu cüzdanların sunucu ve internet ile bağlantısı yoktur. Güvenlik için sadece yönetim tarafından manuel olarak çalıştırılmaktadır.

Sistem Güvenliği

Dpara en iyi performansa ve özel yazılıma sahip sunucularını güvenlik ekibi ile birlikte düzenli olarak kontrol eder. Saldırılara karşı özel olarak geliştirilmiş yazılımlarını düzenli olarak geliştirir ve yedekleme sistemi sayesinde oluşabilecek herhangi bir problemde veri kaybı yaşanmaz.

Güncel ve güvenli sunucular
Linux tabanlı sunucularımız en iyi güncel yazılımlar ve eklentiler kullanılarak korunmaktadır.

Veritabanının yedeklenmesi
Her gün en az bir kez, Dpara'nın veri tabanı yedeklenir, şifrelenir ve arşivde saklanır.

Otomatik çoğaltılan yedekler
Yeni bir yedekleme hazır olduğunda (veri tabanı, günlük dosyalar, ...) aktif olan diğer sunucularımıza özel olarak şifrelenerek arşivlenir.

Saldırılarına karşı koruma
Dpara'ya yapılacak DDos saldırılarını engellemek için oluşturulmuş özel yazılımlar ve saldırılara karşı yatay çoğaltılabilen özel sunucular ile korunmaktadır.


Cevap aradığınız sorularınız mı var ? Bize sorun